Jak wykonać zabezpieczenie dachu na zimę?

Piękne słoneczne lato mija bardzo szybko, a gdy nadchodzą chłodne jesienne dni, warto pomyśleć o przeprowadzeniu takich czynności jak zabezpieczenie dachu na zimę. Dbanie o stan domu jest ściśle związane z dobrym stanem dachów, gdy jego pokrycie stanowi blachodachówka przeprowadzenie kontroli będzie łatwiejsze.

Jak wykonać zabezpieczenie dachu na zimę?

Niektórzy ludzie próbują wykonać przegląd i ewentualną naprawę dachu na własną rękę, jednak są to prace mogące zagrażać bezpieczeństwu i dlatego lepszym rozwiązaniem jest zlecenie tych czynności profesjonalnej firmie dekarskiej.

  • Czyszczenie dachu – jeśli na blachodachówce nagromadziła się duża ilość liści, gałęzi lub brudu należy dach oczyścisz jak najszybciej. Zanieczyszczenia mogą sprzyjać wzrostowi mchu co może powodować infiltrację wody do wnętrza budynku. Blachodachówka ma najgładszą powierzchnie ze wszystkich pokryć dachowych, dlatego porasta mchem najmniej, ale nie jest zupełnie od tego wolna.
  • W przypadku stwierdzenia rys na blachodachówce trzeba zaraz po jej umyciu zabezpieczyć usterki specjalnym środkiem najczęściej farbą renowacyjną, podkładową lub nawierzchniową. Pozostawienie takich uszkodzeń na okres zimy może spowodować tworzenie się rdzy i niszczenie dachu.
  • Sprawdzanie rynien i rur spustowych – często budynki mają zainstalowane rynny i rury spustowe, które nie przyjmują większych ilości wody, śniegu, lodu i gruzu. Jeśli rynny są wygięte lub przepełnione, należy wezwać fachowców którzy je naprawią i udrożnią. Woda nieustannie zalewająca krawędź rynny przeniknie do fundamentu budynku i spowoduje jeszcze więcej szkód.
  • Sprawdzanie izolacji przed infiltracją wody – mokra lub uszkodzona izolacja może spowodować wzrost kosztów ogrzewania w miesiącach zimowych. Może również powodować pleśń w budynku. Uzyskanie wymiany izolacji jest kosztowne, ale konieczne, jeśli wystąpią jakiekolwiek uszkodzenia. Sezonowe sprawdzanie izolacji i dokonywanie napraw może uchronić przed dużymi wydatkami.
  • Sprawdzanie krawędź dachu – krawędź dachu to pierwsza linia obrony budynku przed niesprzyjającą pogodą. Jeśli użyte zostaną niepoprawne łączniki, nastąpi niewłaściwa instalacja lub uszkodzenie na krawędzi. Widok z ziemi pozwala wykryć niespójności lub słabości przed wyruszeniem na dach, aby sprawdzić te obszary bliżej.

Podczas zabezpieczenia dachu na zimę można zauważyć luźne elementy złączne, stojącą wodę, wyblakłą farbę, luźne elementy blachodachówki trzeba wtedy skontaktować się z wykonawcą pokrycia dachów, aby natychmiast przyjrzeć się tym problemom.

Dodaj komentarz