W jaki sposób dbać o swoje ciało, aby ustrzec się raka skóry?

Posiadanie różnego rodzaju znamion na skórze ciała nie jest niczym nadzwyczajnym. Ludzi predysponowanych do pojawiania się tego rodzaju znamion jest sporo. Najczęściej nie zwracamy na nie żadnej uwagi, albowiem nie wydaje nam się, by te występujące od zawsze na naszym ciele zmiany miały jakieś znaczenie. Warto jednakże zdać sobie sprawę z tego, że o znamiona warto w sposób odpowiedni dbać, dzięki temu nie przekształcą się one w znamiona o charakterze złośliwym, to znaczy w raka naskórka. Co wskazane jest wiedzieć zatem o profilaktyce tego rodzaju znamion?

Badania są niezwykle ważne

Regularna kontrola znamion ma bardzo duże znaczenie. Własna profilaktyka jest niezwykle ważna – należy samodzielnie sprawdzać swoją skórę, w szczególności oglądają znamiona i sprawdzając czy zmieniła się ich barwa. Na dokładną kontrolę, przykładowo 2 albo raz w roku wskazane jest udać się do lekarza specjalisty dermatologa, który z wykorzystaniem profesjonalnego przyrządu zbada znamiona. Dermatoskop, gdyż to o tym urządzeniu mowa, pozwala obejrzeć zmiany w wielkim powiększeniu, przez to właśnie możliwe jest ich niezmiernie precyzyjne zbadanie i sprawdzenie czy niezbędne będzie usuwanie znamion. Ważne jest również to, że dermatoskop to jednym słowem urządzenie z pamięcią, każde badanie pozostaje zapisane w pamięci systemu, a w związku z tym lekarz na każdej wizycie może zestawić wyniki badań i co za tym idzie stwierdzić, czy zmiana tak naprawdę uległa powiększeniu bądź zmieniła kolor.

Usunięcie znamienia
Sporo pacjentów jest kierowanych do usunięcia znamienia ze skóry. Zwykle usuwanie znamion jest wykonywane, wtedy, kiedy konkretna zmiana jest wystawiona na działania drażniące, bądź też może być podejrzewana o zezłośliwienie. Jeśli istnieje przypuszczenie wystąpienia złośliwej zmiany, lekarz rekomenduje jej chirurgiczne usunięcie, a potem histopatologiczne jej przebadanie, co pozwoli czytelnie stwierdzić, czy w rzeczywistości była to zmiana rakowata. Bez systematycznych badań nie da się w sposób skuteczny dbać o swój organizm, warto w związku z tym pomyśleć o wizycie u dermatologa przynajmniej raz w roku.

Chirurg Białystok

ORTIM
ul. Młynowa 17
15-568 Białystok

Dodaj komentarz