Rodzaje oświetlenia w łazience

Łazienki na ogół posiadają niewielki metraż a bardzo ważne jest zaplanowanie i wdrożenie odpowiedniego oświetlenia. Trzeba przemyśleć lokalizację elementów oświetlenia już na etapie budowy lub remontu pomieszczenia, aby od razu w odpowiednim miejscu umieścić kabel elektryczny i w przyszłości nie zepsuć wykończenia ścian i sufitu.

Konieczne jest zapewnienie funkcjonalnego oświetlenia łazienki, dlatego należy zwrócić uwagę na lokalizację źródeł światła, ich moc i inne cechy. Brak silnego źródła światła w pobliżu lustra sprawi, że wykonywanie higienicznych i kosmetycznych zabiegów będzie niewygodne, a nawet niemożliwe. Niemożność kontrolowania intensywności oświetlenia nie pozwala w pełni zrelaksować się podczas kąpieli.

Większość materiałów wykończeniowych jest wodoodporna i są to zasadniczo gładkie powierzchnie błyszczące (szkło, metal). Na dodatkową dekorację, często nie ma miejsca, ale przy odpowiednim oświetleniu można sprawić, że łazienka będzie przytulna.

Rodzaje oświetlenia w łazience

  • Oświetlenie podstawowe

Najczęściej są to źródła światła umieszczone na suficie. Jeśli ktoś jest zwolennikiem klasyki, można powiesić żyrandol na środku pomieszczenia lub trochę bliżej drzwi. Efektownie wyglądają kinkiety w szkle w postaci baniek mydlanych, natomiast klasyczny żyrandol doda stylowości łazience. Jeśli wanna jest oddzielona od reszty łazienki zasłoną lub parawanem, można powiesić dwie lampy, umieszczając jedną z nich bezpośrednio nad wanną.

Najbardziej popularne jest oświetlenie punktowe, które idealnie łączy się z nowoczesnym sufitem podwieszanym. To rozwiązanie pozwala na równomierne pokrycie światłem całej powierzchni pomieszczenia. Oświetlenie punktowe w łazience tworzy delikatne światło, a subtelny blask z małych lampek na suficie zapewni uczucie komfortu i ciepła.

  • Oświetlenie robocze

Lustro w łazience nad umywalką jest nieodzownym elementem, ten obszar musi być oświetlony z wykorzystaniem dobrych jakościowo elementów. Pożądane jest, aby światło padało z obu stron, do tego celu można wykorzystać dwie lampy, umieszczone symetrycznie tuż nad poziomem oczu. Często wybierane są stylowe lampy w postaci białych świec, warto również postawić na wygodne oprawy oświetleniowe na elastycznych wspornikach, które umożliwiają regulację kierunku strumienia świetlnego.

  • Oświetlenie położone niżej

Oświetlenie znajdujące się niżej używane jest do tworzenia atmosfery sprzyjającej relaksacji. Wbudowane lampy lub taśmy LED ozdobią cokoły i nisze, boki wanny, ekrany dekoracyjne i inne elementy wnętrza. Niższe oświetlenie zapewnia oryginalność i wyjątkowość łazience.

Głównym zadaniem jest znalezienie najlepszej opcji, w której wszystkie trzy rodzaje oświetlenia będą obecne, idealnie w harmonii ze sobą i z ogólnym wystrojem pomieszczenia. Zarówno oświetlenie z niezwykłymi lampami rustykalnymi jak i stylowe lampy wiszące dadzą uczucie lekkości i przytulności. Ważne jest, aby w obszarze penetracji wody znajdowały się lampy w bezpiecznych oprawach. Zrównoważony scenariusz świetlny w łazience gwarantuje rodzinom domową atmosferę i poczucie komfortu z pobytu w łazience

Pomysły na oświetlenie łazienki

Jeśli postawi się na fantazję, można stworzyć niepowtarzalny nastrój w łazience za pomocą samego światła. Wystarczy użycie lamp LED w różnych kolorach, niektóre z nich mogą zmieniać kolor świecenia zarówno z ręcznym przełączaniem, jak i automatycznie. Dodając małe szklane oprawy, wnętrze nisz i szafek będzie nie tylko stylową, ale także niezwykle praktyczną opcją. Korzystanie z oświetlenia LED pomoże stworzyć niezwykły, oryginalny projekt łazienki.

Taśmy LED są wygodne, ponieważ są dość elastyczne i mogą być używane do ozdabiania kręconych detali wnętrza np. boków umywalki lub wanny, konturów luster. Takie taśmy tworzą niezwykły efekt obiektów w przestrzeni. Oświetlenie prysznica wygląda świetnie, gdy źródło światła znajduje się w głowicy prysznica, w wyniku, czego strumień wody staje się kolorowy.

Dodaj komentarz