Proces ułożenia kostki brukowej

Zanim rozpocznie się proces układania kostki brukowej w ścisłym tego słowa znaczeniu należy się do tego odpowiednio przygotować wykonując między innymi plan ułożenia kostki. Następnie trzeba będzie również wykonać korytowanie, odwodnienie w miejscu, gdzie kostka będzie ułożona a także należy przygotować krawężniki. Następnie będzie można przejść do działań, które będą bezpośrednio związane z samym ułożeniem kostki i to właśnie te działania postaramy się właśnie teraz przedstawić.

Gdy już zostały wykonane wszystkie prace związane z przygotowaniem korytowania, prace przy odwodnieniu i ułożeniu krawężników można rozpocząć ostatecznie prace bezpośrednio związane z układaniem kostki. Należy wykonać następujące kroki:

– wykonanie podbudowy z piasku

– zagęszczenie podbudowy

– mieszanie podsypki piaskowej z cementową

– poziomowanie podłoża

– wyrównanie powierzchnie podsypki z zaznaczeniem poziomów

– ułożenie kostki,

– oporowanie brzegów

– utwardzenie podłoża

– piaskowanie fug.

Zadbaj o prawidłowe ułożenie kostki

Gdy korytowanie zostało wykonane, mamy odwodnienie i krawężniki można wykonać podbudowę piaskową, na której kostka będzie ułożona. W korytowaniu należy wysypać piach, zagęścić go specjalnym urządzeniem działającym z dużą siłą i następnie zmieszać dodatkowo z podsypką cementową. Gdy to zostanie wykonane dokonać należy dokładnego wyrównania całej podsypki, stosując również elementy pozwalające na uzyskanie odpowiedniego poziomowania. Przy wykonaniu podsypki należy między innymi zwracać uwagę na to na jak wysoki poziom ułożona ma zostać kostka brukowa. Wcześniej więcej poziom brukowania powinien zostać zaznaczony.

Gdy podsypka została wykonana, utwardzona i wyrównana należy przejść do układania kostki. W zależności od projektu może mieć ona elementy z wzorami i dlatego należy zwracać uwagę na plan jaki ma być w tym przypadku realizowany. Jeśli takich elementów nie znajdziemy ułożenie kostki zacząć można z dowolnego miejsca, w innym przypadku najlepiej od części, która ma stworzyć wzór. Po ułożeniu kostki dokonuje się wyrównania brzegów w momencie, gdy nie mamy krawężników wykonuje się oporowanie poprzez podmurowanie krawędzi na styku z gruntem. Następnie można za pomocą wibratora powierzchniowego wykonać utwardzenie oczywiście przy zastosowaniu gumowej nakładki. Po utwardzeniu dokonuje się fugowania kostki przez posypanie jej piaskiem, który wniknie między szczeliny i doprowadzi do spojenia całego podłoża, tworząc jednolitą całość.

Dodaj komentarz