Korzystanie z źródeł termalnych i ich opłacalność

Od ponad dwudziestu lat w naszym kraju coraz w większym stopniu efektywnie wykorzystuje się tak zwane źródła termalne. Nikogo nie powinien dziwić ten fakt, ponieważ inwestycja taka daje ogromne korzyści, jakich do dzisiaj jeszcze żadna technologia nie proponowała. Od setek lat człowiek wierci studnie głębinowe, uprzednio wydobywając z nich wodę użytkową. Dzisiaj technika gwarantuje wwiercenie się na wielkie głębokości, które gwarantują pozyskiwanie gorącej wody ze źródeł termalnych, o ile one

rzecz jasna są tam dostępne.

Kosztowne badania i lokalizacja
Oczywiście, aby skorzystać z możliwości, jakie zapewniają źródła termalne, muszą się one pod konkretną działką budowlaną znajdować. Tutaj też wyłania się pierwszy, względnie kosztowny problem, w skrócie ujmując badania, lokalizacja oraz próby, które mają udowodnić, że odwierty pod pompy ciepła przyniosą określone korzyści. Nie ma znaczenia czy prowadzi się odwierty się w takiej miejscowości jak Warszawa lub też w takim jak Białystok, znaczenie ma jednak to, czy pod parcelą zlokalizowane są wody termalne na takiej głębi, która umożliwi wykonanie w danym miejscu studni. Co więcej, sama lokalizacja wymaga przygotowania badań gruntu oraz badań związanych z możliwościami, jakie daje źródło termalne. Większych problemów nie ma wówczas, gdy potrzebna jest tylko i wyłącznie studnia wiercona, której funkcją będzie zaopatrywanie w wodę użytkową. Wówczas należy tylko znaleźć źródło, temepratura wody nie będzie miała tymczasem dużego znaczenia.

Atuty studni oraz źródeł termalnych

Skoro już informujemy o tym o tym, że źródła termalne to olbrzymie możliwości, należy rozwinąć wszechstronniej ten temat. Po pierwsze w takich miastach jak Olsztyn czy też Katowice, koszt poboru ciepłej wody jest względnie spory. Konieczne jest po prostu skorzystanie z energii elektrycznej lub specjalnego bojlera. Tymczasem studnie wiercone wykorzystywane są do poboru wody użytkowej i w zależności czy pod działką znajduje się źródło zimne czy też termalne, ta woda użytkowa może mieć również temperaturę parunastu stopni Celsjusza. Jakie gwarantuje to korzyści? Daje po prostu okazję do korzystania z gorącej wody bez konieczności jej grzania, a co więcej gwarantuje tanie ogrzewanie budynku mieszkalnego. Kosztem dość ogromnym jest uruchomienie całej inwestycji, później tymczasem koszt ten jest już redukowany i jedynie opiera się o pobieranie energii elektrycznej przez pompę ciepła. Atuty są wobec tego wielkie, wad – poza inwestowaniem nie ma żadnych, sama zresztą inwestycja może się zwrócić w przeciągu kilku do kilkunastu miesięcy.

Dodaj komentarz