Kominki gazowe – zalety, wady, budowa

Wiele osób zastanawia się, który kominek będzie najlepszym wyborem do ich domu. Należy zdawać sobie sprawę, że coraz większą popularnością cieszą się kominki gazowe. Warto przyjrzeć się bliżej charakterystyce tych produktów.

Zalety i wady kominków gazowych

Kominki gazowe jak wszystkie inne produkty posiadają pewne zalety i wady. Poniżej zostaną one dokładnie omówione.

Zalety

Zalety tych kominków są następujące:

  • Łatwość użytkowania – nie ma konieczności ciągłego nadzorowania procesu spalania. Do ich odpalenia wystarczające jest przyciśnięcie właściwego przycisku na pilocie czy tablecie lub skorzystanie z zapalniczki. Warto wiedzieć, że w wybranych modelach można dokładnie ustawić czas uruchomienia, długość działania oraz dokładny moment wyłączenia.
  • Brak potrzeby czyszczenia szyby lub paleniska po wyłączeniu kominka.
  • Możliwość korzystania z nich w pomieszczeniach, które nie są wyposażone w przewody dymowe. Niezbędny jest jedynie dobry oraz drożny szyb wentylacyjny. Należy wspomnieć o pewnym ograniczeniu. W budynku wielorodzinnym możliwe jest umieszczenie tylko takich kominków gazowych, których moc nie przekracza 5 kW.
  • Bezpieczeństwo – nowoczesne produkty mają systemy, które kontrolują poziom bezpieczeństwa. Jeżeli przykładowo nastąpi nieoczekiwane zgaszenie płomienia, to w takiej sytuacji następuje momentalne odcięcie dopływu gazu.
  • Oddawanie ciepła do pomieszczenia – zapewnia to optymalną temperaturę w pomieszczeniu.

Wady

Natomiast wady tych produktów to:

  • Konieczność doprowadzenia instalacji gazowej z sieci lub ulokowanie gdzieś butli z gazem ziemnym.
  • Imitowanie kominków tradycyjnych – przez co nie uzyska się szalejących iskierek po palenisku.
  • Regularne serwisowanie – jest niezbędne, aby wszystko funkcjonowało tak jak powinno.

Budowa kominków gazowych

Choć kominki gazowe bardzo przypominają z zewnątrz tradycyjne kominki, to jednak są między nimi różnice w budowie. Szyby kominków gazowych są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Można znaleźć m.in. szyby narożne, proste czy panoramiczne. Korpus przeważnie wykonany jest ze stali, a w jego wnętrzu umieszczone są specjalne palniki, których zadaniem jest wytworzenie płomieni jak najbardziej zbliżonych do tych, które są w kominku tradycyjnym. We wnętrzu są elementy wykonane zwykle z ceramiki, których celem jest imitowanie drewna lub kawałków węgla.

Dodaj komentarz