Jakie oświetlenie łazienkowe wybrać?

Oświetlenie jest niezwykle ważnym elementem w projekcie łazienki, które istotnie wpływa na wygląd całej aranżacji. Przy wyborze oświetlenia warto pamiętać o kilku najważniejszych kwestiach:

  • cała powierzchnia łazienki powinna być równomiernie oświetlona,
  • dobre oświetlenie centralnych miejsc w łazience – lustra i umywalki,
  • warto uniknąć zbędnych cieni oraz obszarów kontrastowych.

Oświetlenie w łazience – ważny etap aranżacji

Nie od dziś wiadomo, że właściwie dobrana gra światłem może zupełnie zmienić charakter wnętrza, nadać mu szyku i klasy. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu nadamy odpowiedni klimat łazience, zaakcentujemy kolor płytek i zmienimy wnętrze w komfortowy pokój kąpielowy. Ze względu na duże znaczenie oświetlenia, warto poradzić się w tej kwestii fachowca.

Oświetlenie w łazience – gra świateł przy obecności szkła i luster

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest przymocowana w centralnej części sufitu oświetleniowa oprawa. Warto zadbać o odpowiedni klosz, przepuszczający dużą ilość światła. Jeśli zależy nam na stworzeniu nastroju, dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie LED. Świetliki i halogeny również stworzą łagodne i komfortowe oświetlenie.

Halogeny w łazience – czy to dobry pomysł?

Spoty halogenowe, posiadające ukrytą głębiej żarówkę świetnie sprawdzają się w sytuacji, gdy mamy w łazience duże lustra. Odbijające się światło potrafi zepsuć wygląd i komfort korzystania nawet w najlepiej prezentującej się łazience. Często zamontowanie kilku słabszych źródeł światła sprawdza się lepiej niż jedna, silnie oślepiająca lampa. Światła halogenowe świetnie sprawdzą się również przy natrysku lub wannie. Należy jednak pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa i szczelnych oprawach, chroniących przed wilgocią. Halogeny nie są dobrym rozwiązaniem jeśli chodzi o oświetlenie przy lustrze. Powoduje to powstawanie cieni podczas przeglądania się w lustrze.

Jak halogeny sprawdzają się w nowoczesnej łazience?

W nowoczesnej łazience halogeny często montowane są jako oświetlenie podłogowe przy wannie. Powszechnym rozwiązaniem jest montaż tego typu oświetlenia skierowanego na kabinę prysznicową lub wannę. Łagodne światło halogenów pomaga uzyskać efekt luksusowych, ciepłych pokojów kąpielowych.

Oświetlenie lustra łazienkowego

Należy pamiętać, że lustro łazienkowe to centralne miejsce, przy którym spędzamy dużo czasu. Przy lustrze wykonujemy mnóstwo czynności, takich jak codzienna pielęgnacja twarzy, włosów, robienie makijażu, golenie się itd. Dlatego dobór odpowiedniego oświetlenia jest w tym przypadku bardzo ważny. Zwisające małe lampki, dajce dużo światła sprawdzą się tutaj idealnie. Nie tylko dokładnie oświetlą one łazienkę, ale też optycznie powiększą przestrzeń. Żeby dodatkowo wzmocnić ten efekt warto zdecydować się na zakup lustra bez podziałów. Można również zainwestować w polakierowane na szaro szkło, które umieścimy w przestrzeni nad wanną.

Oświetlenie strefy kąpielowej

Strefa, w której znajduje się wanna lub kabina prysznicowa to obszar, w którym warto zadbać o źródło ciepłego oświetlenia. Zapewni to komfort korzystania z łazienki oraz odpowiednie odprężenie w trakcie kąpieli. Warto w tym przypadku ukryć źródło światła, tak aby nie oślepiało ono osoby korzystającej z kąpieli. Można zastosować tutaj diody LED. Punkty oraz listwy zaopatrzone w takie diody łatwo ukryć w elementach architektury łazienki, ponieważ nie wymagają żadnej oprawy. Innym rozwiązaniem jest montaż kinkietów, które pokierują światło w stronę sufitu. Niektóre osoby decydują się na stworzenie specjalnych szczelin świetlnych, w których ukrywają świetlówki. Takie rozwiązanie zapewnia źródło klimatycznego, stłumionego światła.

Dodatkowe oświetlenie w łazience

Oświetlenie łazienkowe coraz częściej spełnia funkcję dekoracyjną. Można zauważyć coraz większą różnorodność rozwiązań w tym zakresie. Źródła światła są montowane pod różnego rodzaju osłonami – w podłodze, szafkach, podwieszanym suficie, wnękach, podstawach wanny i wielu innych miejscach. Spotyka się najróżniejsze rozwiązania estetyczne jak np. stworzenie obrysu dla kabiny prysznicowej lub rzędu lampek obok WC.

Dodaj komentarz