Jaką farbą pomalować ściany w mieszkaniu?

Wielu ludzi zadaje sobie pytanie, jaką farbą ma pomalować ściany w swoim mieszkaniu. Wybór może być w tym przypadku dość zróżnicowany, ponieważ na rynku występują różne odmiany farb, na które ludzie mogą się zdecydować, gdy chcą nieco odświeżyć swoje mieszkanie. Do wyboru ma się głównie następujące rodzaje farb:

  1. akrylowe,
  2. ceramiczne,
  3. lateksowe,
  4. winylowe.

Każda z tych odmian ma oczywiście swoje zalety, chociaż aktualnie najczęściej wykorzystywane są farby winylowe. Farba co najważniejsze daje wtedy bardzo gładką powłokę, nie tworzą się na niej żadne wypustki, powierzchnia nie jest w żadnym stopniu chropowata. Dodatkowo jest to farba bardzo odporna na zmywanie.

Farby akrylowe

Warto zdecydować się również na bardzo znane i cenione na polskim rynku farby akrylowe. Dzięki takiej farbie pomalowana ściana będzie odporna na wszystkie negatywne czynniki chemiczne, a więc kolor utrzyma się na powierzchni przez zdecydowanie dłuższy czas. Dodatkowo doskonale przepuszcza ona parę wodną, co sprawia, że ściany mogą oddychać. Do farb akrylowych bardzo często zaliczane są też farby lateksowe. Posiadają one jednak w swoim składzie zdecydowanie większe pokłady żywicy, dlatego są trwalsze i dają bardziej wyraziste efekty na ścianach. Nic dziwnego, że tak wiele osób chętnie się do nich przekonuje i postanawia zainwestować w nie swoje pieniądze. Takie farby umożliwiają osiągnięcie solidnej i elastycznej powłoki na ścianach, można je także spokojnie szorować, gdy na ścianie pojawi się jakaś plama. Nie ma problemów z jej usunięciem, a farba na pewno utrzyma się na danej powierzchni.

Farby ceramiczne

Bardzo dużą nowością na polskim rynku remontowo-budowlanym są farby ceramiczne. Nakładana jest wtedy na ścianę bardzo gładka warstwa farby, dodatkowo ściany są skutecznie chronione przed brudem, kurzem oraz różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Sprawdza się ona zwłaszcza w domach, w których przebywają dzieci i często dotykają one ścian. Wtedy też nie trzeba się obawiać o to, że taka ściana po kilku dniach nie będzie się już prezentowała zbyt atrakcyjnie, bo przez długi czas utrzyma ona swój wyjątkowy kolor i niepowtarzalną barwę. Farby i lakiery trzeba jednak wybierać z głową, każdą powierzchnię przed malowaniem najpierw powinno pokryć się specjalnym lakierem, najlepiej bezbarwnym. Wtedy też nadaje się tak jakby powłokę chroniącą danej ścianie, czy też innemu elementowi, a dodatkowo lakier ma właściwości dekoracyjne. Ceny za takie materiały są dość zróżnicowane, ale aby otrzymać odpowiednie efekty prac nie powinno się na nich oszczędzać.

Dodaj komentarz