Domek mobilny skandynawski – Rodzaje domków letniskowych

Domek mobilny skandynawski to niewielki obiekt mieszkalny, który posiada komfortowe wyposażenie umożliwiające przenocowanie, przygotowywanie i spożywanie potraw, a także załatwienie najważniejszych potrzeb fizjologicznych. Może być na trwale osadzony w jednym miejscu lub mieć postać mobilną. Domki letniskowe nadają się do sezonowego użytkowania, nie posiadają instalacji grzewczych oraz systemów ocieplenia ścian. Odnalazły swoje zastosowanie na działkach ogrodowych oraz w licznych ośrodkach rekreacyjnych.

Domek mobilny skandynawski

Domki mobilne skandynawske mobilne to między innymi: przyczepy kempingowe, domki holenderskie lub innego rodzaju domki na kołach. Ich największą zaletą jest możliwość bezpiecznego przemieszczenia. Dodatkowym atutem domków mobilnych jest opcja zamówienia gotowego produktu, wówczas otrzymujemy w pełni wyposażony domek (wbudowana instalacja gazowa, wodno-kanalizacyjna i elektryczna, armatura, szafy, szafki, kanapy, łóżka, a nawet grzejniki elektryczne). Jedyną wadą domków mobilnych jest dość wysoka cena, w porównaniu do tradycyjnych domków letniskowych.

Domki letniskowe stacjonarne

Domki letniskowe stacjonarne są dużo bardziej ciekawsze i funkcjonalniejsze, niż domki mobilne. Muszą być lokalizowane na twardym i suchym gruncie, a także powinny posiadać odpowiednią izolację przeciwwilgociową. Stacjonarna forma domku pozwala wygodnie i przytulnie go wykończyć oraz zagospodarować. W domkach letniskowych bardzo często wstawiane są duże okna, dobudowywane ganki, tarasy i inne ciekawe elementy.

Do głównych wad domków letniskowych stacjonarnych można zaliczyć trudność ich zabezpieczenia, a także większe wymagania pod względem utrzymania, niż w przypadku domków mobilnych.

Domki letniskowe można podzielić na małe domki nieprzytwierdzone na stałe do podłoża oraz duże domki letniskowe z fundamentami (całoroczne). Współcześnie najwięcej osób posiadających własnościowe działki poza miastem lub tereny działkowe w centrach miasta wybiera domki letniskowe nieprzytwierdzone na stałe do podłoża. Tego typu domki nie są kwalifikowane, jako obiekty budowlane i wymagają żadnego pozwolenia. Ponadto umożliwiają komfortowy sezonowy wypoczynek, są tańsze i nie generują dodatkowych kosztów (opłaty za ogrzewanie itp.).

Drewniane domki ogrodowe – zalety

Obecnie daje się zauważyć, że najwięcej właścicieli działek rekreacyjnych wybiera ogrodowe domki drewniane. Domek ogrodowy drewniany jest bardzo dobrym rozwiązaniem, ponieważ w większości przypadków wykonany jest z trwałego materiału – drewno iglaste. Najczęściej do produkcji domków letniskowych używa się rodzime gatunki drzew iglastych (świerk, sosna) lub iglaki skandynawskie. Skandynawskie drzewa iglaste rosną długo i w surowych warunkach klimatycznych, dlatego też są wyjątkowo atrakcyjnym materiałem pod względem ekologicznym.

Wiele osób docenia nieimpregnowane i niepomalowane ogrodowe domki drewniane, ponieważ zachowują one w 100% naturalne właściwości, dzięki temu tworzą idealny klimat dla alergików i osób cierpiących na przeróżne choroby układu oddechowego. Dodatkowo drewno iglaste nieimpregnowane wykazuje cechy elektrostatyczne, a więc nie przyczynia się do unoszenia kurzu w powietrzu. Ponadto naturalne drewno nieposiadające żadnych powłok zabezpieczających i ochronnych doskonale wchłania lub oddaje wilgoć.

Drewniane domki letniskowe mogą mieć przeróżną wielkość, kształt i formę. Wyróżnić można małe domki ogrodowe składające się z jednego pomieszczenia, które może być podzielone na dwa mniejsze np. część mieszkalną i magazynową. Drugą grupą są niewielkie domki ogrodowe, które składają się z kilku pomieszczeń i wyposażone są w okna, drzwi oraz inne dodatkowe elementy, zaś ostatni wariant to rozbudowane i całoroczne domki rekreacyjne.

O czym pamiętać wybierając domek drewniany?

W zależności od wielkości i stopnia rozbudowania domek ogrodowy drewniany to gwarancja posiadania szczelnego, ekologicznego i estetycznego budynku służącego rekreacji. Zanim zdecydujemy się na konkretny domek letniskowy powinniśmy dokładnie przejrzeć oferty kilku producentów i skupić się na wyborze najlepszych propozycji. Warto zwrócić uwagę na jakość drewna, materiał izolacyjny, sposób wykończenia oraz pokrycie dachowe. Trzeba pamiętać, że domek ogrodowy drewniany będzie stale narażony na działanie różnych czynników atmosferycznych, dlatego też nie należy oszczędzać na jego jakości.

Pełną ofertę domków znajdziecie na stronie: https://domkiekoarchitektura.pl/Produkty/domy-letniskowe-i-sauny

Dodaj komentarz